Tempo Dokumentärfestival: New Doc, Block 1

Du kan väl höra av dig

Den ryska militären närmar sig och i Ukraina står en älskad anhörig vid frontlinjen. Filmskaparen fångar sin tillvaro i ständig oro medan storebror Jonas riskerar sitt liv som internationell observatör. I Sverige flyter dagarna på som vanligt, men fylls av meddelanden som färdas långt, och en olidlig väntan. En ömtålig bro byggd på omtanke och hopp reser sig mellan två skilda platser. Du kan väl höra av dig är en skildring av kärlek på håll och vad vi säger till varandra i krig.

Ögonhöjd

Kan du lita på dina ögon – och vad är det du faktiskt ser? Ögonhöjd riktar blicken mot vårt komplexa synorgan och tar oss med på en färd genom en fascinerande värld. Tillsammans med serieskaparen Sara Granér lotsar regissören oss in i ögats oanade begränsningar, dess otroliga kompetenser, och lämnar oss med nya föreställningar. En tankeväckande animation vars idéer stannar kvar långt efter att bilderna slocknat.

Mormor

Filmskaparen Lucien Easton flyttar in hos sin mormor och en dialog tar form utifrån minnen, tystnader och medvetenheten om att tiden rinner iväg. På jakt efter rester av ett förflutet som känns både avlägset och nära går 97-åriga Bibi igenom fotografier och Super 8-filmer med cigaretter och kaffe som bränsle. Bakom kameran regisserar Lucien sin mormor och en känslig intimitet uppstår mellan dem. När minnen börjar försvinna och spöken dyker upp, upplöses gränsen mellan dröm och verklighet.

Fear Fokol

I Sydafrika finns fler privata säkerhetsvakter än antalet poliser och soldater tillsammans. Följ med på en nattlig tur in i Johannesburgs välbeställda områden. Här är närvaron av säkerhetsvakter total, likaså rädslan för brott. 550 000 är i tjänst hos en del av befolkningen som anlitat dem för att skapa trygghet, men illusionen upplöses sakta när Fear Fokol avtäcker ett bräckligt klimat av ojämlikhet, paranoia och en maskulinitet i kris.

Biljetter: 

https://bio.se/

Kommande visningar